Opis szczegółowy
Ryż Parboiled uzyskiwany jest z ryżu brązowego, który przed suszeniem poddawany jest procesowi namoczenia w wodzie i działania wysokiej temperatury. Ciśnienie pary wodnej powoduje, że ryż zmienia barwę na lekko żółtą.
Pod wpływem obróbki hydrotermicznej (parboiling) cenne wartości odżywcze znajdujące się na powierzchni łuski przenikają do wnętrza dzięki czemu witaminy i minerały zostają zachowane.
Parboiled ma trzy razy więcej tiaminy i niacyny niż zwykły biały ryż.
Zawiera węglowodany złożone, które są doskonałym źródłem energii.Białko w nim występujące składa się z aminokwasów egzogennych, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.
Obecność błonnika zapewnia uczucie sytości na dłużej, mogą go spożywać osoby mające problemy z układem pokarmowym i dbające o odpowiednie odżywianie.
Potas zawarty w ryżu pomaga na problemy z ciśnieniem. Warto, aby osoby zmęczone, mające problemy z koncentracją i o obniżonej odporności włączyły ryż Parboiled do swojej diety, ponieważ zawiera on magnez, cynk i żelazo.
Dla osób dbających o kondycje fizyczną i odchudzających się ryż jest podstawowym składnikiem diety.
To idealny gatunek dla wszystkich, którzy nie lubią, gdy ryż skleja się, ponieważ po ugotowaniu Parboiled jest sypki, nie pęcznieje, trudno go rozgotować.
Ryż jest bardzo aromatyczny, stanowi doskonały dodatek do dań mięsnych, rybnych, zup i sałatek, deserów.
Parametry produktu
| Rodzaj | Porcje w woreczkach |
| Typ | Parboiled |
| Zawartość netto | 400 g |
| Kraj pochodzenia/Wyprodukowano w | Polska |
| Składniki | 100% ryż paraboiled |
| Temperatura przechowywania min - max | 8 - 20 °C |
| Waga jednostkowa brutto | 0,41 kg |
| Adres podmiotu wprowadzającego do obrotu | Nazwa firmy: melvit s.a. ulica i numer: grójecka 194/91 kod pocztowy i miasto: 02-390 warszawa pl |
| Liczba opakowań pierwszego rzędu na palecie | 161 op. zb. (DU) |
| Całkowity okres minimalnej trwałości (od daty produkcji) | 18 mies. |
Alergeny
| Orzechy | Nie |
| Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne | Nie |
| Ryby i produkty pochodne | Nie |
| Seler i produkty pochodne | Nie |
| Skorupiaki i produkty pochodne | Nie |
| Soja i produkty pochodne | Nie |
| Zboża zawierajace gluten | Może zawierać |
| Dwutlenek siarki i siarczyny | Nie |
| Gorczyca i produkty pochodne | Nie |
| Jaja i produkty pochodne | Nie |
| Łubin i produkty pochodne | Nie |
| Mięczaki i produkty pochodne | Nie |
| Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) | Nie |
| Nasiona sezamu i produkty pochodne | Może zawierać |
| Orzechy laskowe i produkty z orzechów laskowych | Nie |
| Orzechy włoskie i produkty z orzecha włoskiego | Nie |
| Owies i produkty owsiane | Może zawierać |
| Pszenica i produkty z pszenicy | Może zawierać |
| Żyto i produkty żytnie | Może zawierać |
| Jęczmień i produkty jęczmienne | Może zawierać |
| Migdały i produkty z migdałami | Nie |
| Orzechy nerkowca i produkty z orzecha nerkowca | Nie |
| Orzechy pekan i produkty z orzecha pekan | Nie |
| Orzech brazylijski i produkty z orzecha brazylijskiego | Nie |
| Pistacje i produkty pistacjowe | Nie |
| Orzechy makadamia i produkty z orzecha makadamia | Nie |
| Orzeszki piniowe i produkty z orzeszkami piniowymi | Nie |
| Czy znaki dietetyczne/alergenów znajdują się na opakowaniu? | Tak |
Przechowywanie
| Sposób przechowywania | przechowywać w suchym i chłodnym miejscu |
Wartość odżywcza
| Jednostka będąca podstawą przeliczeń | g/100 g |
| Wartość energetyczna kcal | 353 kcal |
| Wartość energetyczna kJ | 1498 kJ |
| Wielkość porcji | 100 g |
| Zawartość białek | 7 g |
| Zawartość soli | 0,01 g |
| Kwasy tłuszczowe nasycone | 0,05 g |
| Zawartość tłuszczów (ogólnie) | 0,1 g |
| Cukry | 0,6 g |
| Zawartość węglowodanów | 80 g |